Wtorek należał do nietypowych dni w naszej Szkole. 26 marca 2019 r. klasy trzecie gimnazjum i ósme szkoły podstawowej pod opieką rodziców i nauczycieli uczestniczyły w wycieczce zorganizowanej przez panią Joannę Domańską do Oświęcimia i Brzezinki. Miejsca to szczególne, związane z martyrologią Żydów z całej Europy, ale także Polaków i przedstawicieli innych narodowości. Młodzież mogła się przekonać, do jakiego okrucieństwa zdolny jest człowiek, a dowody jego zbrodni oglądają właśnie w Muzeum. Zdjęcia, eksponaty, filmy prezentowane w ramach edukacji muzealnej przemawiają do wyobraźni. Widok wygłodzonych ludzi, przerażonych dzieci, komór gazowych czy pieców krematoryjnych do palenia zwłok to obrazy, które długo pozostaną w pamięci naszych uczniów. Młodzież w skupieniu słuchała słów przewodników, a swoim zachowaniem uszanowała to miejsce okupione krwią milionów ludzi.

W Oświęcimiu było mnóstwo zwiedzających, także z innych krajów. Tym bardziej odczuwało się solidarność ludzi dobrej woli.

Niech to miejsce będzie przestrogą dla potomnych.

Wszak „Ludzie ludziom zgotowali ten los”. Niech ludzkość pamięta.