Szkoła Podstawowa nr 1

im. Mikołaja Kopernika w Miliczu

  • 2019.jpg
  • 150721.jpg
  • 387884.jpg
  • 18057900_1354461951275918_5426587430439329007_n.jpg
  • 18058096_1354461944609252_3798690982858424436_n.jpg
  • 18156848_1354462047942575_7218699550326152952_n.jpg
  • 18157740_1354461954609251_5591189229331158939_n.jpg

 

         Pierwszy okres nauki w szkole, w nowym środowisku, to bardzo ważny etap w życiu dzieci. Wkraczają w zupełnie nowy, obcy świat, którego dopiero muszą się nauczyć. To także czas, w którym dzieci stają się bardziej samodzielne, próbują nowych rzeczy, a ciekawość jest motorem ich działań.

Dlatego tak ważne jest, aby już od najmłodszych lat uczyć ich zasad bezpieczeństwa i przekazywać wiedzę, która sprawi, że będą wiedziały, co robić w trudnych sytuacjach.

         Nasza szkoła dołączyła do XI edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Akademia Bezpiecznego Puchatka”.

         Klasa I A przez kilka lekcji realizowała program ogólnopolskiego bezpieczeństwa.

Oglądaliśmy filmy rysunkowe, wypełnialiśmy karty pracy, tworzyliśmy prace plastyczne, których celem było pokazanie uczniom, jak unikać zagrożeń podczas codziennych aktywności – na drodze, w domu, w szkole, w Internecie.

O BEZPIECZEŃSTWIE - W SZKOLE, W DOMU, NA DRODZE I W SIECI POWINNY ZAWSZE PAMIĘTAĆ CIEKAWE ŚWIATA DZIECI - to hasło, które towarzyszyło realizacji tegorocznej X już edycji ogólnopolskiego programu „Akademia Bezpiecznego Puchatka”. Wzorem ubiegłego roku, nasi pierwszoklasiści uczestniczyli w ogólnopolskim programie „Akademia Bezpiecznego Puchatka”. W czasie realizacji programu uczniowie poszerzali swoją wiedzę dotyczącą bezpieczeństwa w domu, w drodze do szkoły, w szkole oraz w Internecie. Realizacja scenariuszy zajęć odbywała się na podstawie proponowanych przez organizatora materiałów edukacyjnych otrzymanych drogą elektroniczną. Otrzymane scenariusze lekcyjne oparte były na metodach efektywnego zapamiętywania, treningu koncentracji oraz technikach selekcji informacji i rozwijania kreatywności. Ponadto uczniowie uczestniczyli w praktycznych zajęciach na przejściu dla pieszych, uczyli się  przepisowego poruszania się po drodze oraz zasad bezpiecznej zabawy podczas przerw. W listopadzie 2018 roku dzieci uczestniczyły w warsztatach na temat cyberprzemocy, zagrożeń związanych z Internetem i telefonem komórkowym. Podsumowaniem uczestnictwa w programie „Akademia Bezpiecznego Puchatka” był udział w Ogólnopolskim Teście Wiedzy o Bezpieczeństwie rozwiązywanym on-line. Składał się on z 15 pytań. Do testu przystąpiło 62 pierwszaków. Realizacja zadań wynikających z programu okazała się godną uwagi inwestycją w bezpieczną przyszłość naszych dzieci, które wykazały się dużą wiedzą w tematyce bezpieczeństwa w domu, w szkole, w drodze do szkoły i w Internecie. W wyniku podjętych działań szkoła po raz kolejny otrzymała  Certyfikat „Akademii Bezpiecznego Puchatka”, a pierwszoklasiści z klas 1a, 1b i 1c podczas apelu podsumowującego pracę uczniów w I półroczu 2018/2019 otrzymali Dyplomy Bezpiecznego Puchatka.

            W roku szkolnym   2017/2018  uczniowie klasy I „a” i I „b” realizowali już IX edycję ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Akademia Bezpiecznego Puchatka”. Nasza szkoła przystąpiła do tej akcji po raz pierwszy. Celem programu jest edukacja i poprawa bezpieczeństwa dzieci, rozpoczynających naukę w szkole oraz wspieranie ich rozwoju. Program wspomaga kształtowanie u dzieci postaw odpowiedniego zachowania się w sytuacjach dla nich niecodziennych, trudnych oraz uczy adekwatnej reakcji na zaistniałe zagrożenia życia na drodze, w domu, w szkole, w czasie zabawy i w czasie wypoczynku. Uczestnictwo w nim wymagało od uczniów aktywności, zaangażowania i wykorzystywania zdobytej wiedzy w praktyce.

Od września 2017r. dzieci uczestniczyły w zajęciach dotyczących bezpieczeństwa. Podczas zajęć uczniowie poznawali zasady bezpiecznego poruszania się na drogach. Uczestniczyli w praktycznych zajęciach na przejściu dla pieszych, uczyli się jak przepisowo poruszać się po drodze, jak przechodzić przez  jezdnię, oraz jak bezpiecznie i zdrowo odpoczywać w czasie wolnym od zajęć szkolnych. Przekonali się o konieczności noszenia odblasków, by być widocznym na drodze.  Poznali też zagadnienia dotyczące rozsądnego  i bezpiecznego korzystania z Internetu oraz udzielania pierwszej pomocy. Realizacja scenariuszy zajęć odbywała się na podstawie proponowanych przez organizatora materiałów edukacyjnych oraz strony internetowej www.akademiapuchatka.pl/ gdzie dodatkowo dzieci miały możliwość rozwiązywania ciekawych zadań rozwijających pamięć, koncentrację i logiczne myślenie. Przekazano Pierwszakom niezbędną wiedzę, która pomoże im unikać groźnych sytuacji i zapewni im bezpieczną naukę i zabawę. W ramach realizacji programu uczniowie otrzymali książeczki „Dołącz do Akademii Kubusia Puchatka” z grami i zabawami, które pomogły utrwalić wiedzę o najważniejszych zasadach ruchu drogowego oraz jak unikać zagrożeń. W działania związane z realizacją programu zaangażowani byli również rodzice, którzy otrzymali informacje podczas spotkania z wychowawcą. 29 stycznia br. uczniowie klas pierwszych wzięli udział w Teście Bezpieczeństwa, będącym podsumowaniem zajęć Klubu Bezpiecznego Puchatka, jednocześnie obowiązkowym elementem programu. W kolejnych miesiącach były realizowane tematy związane z zabawami w czasie ferii i podczas czasu wolnego. W kwietniu odbyło się spotkanie z przedstawicielami Ochotniczej Straży Pożarnej w Miliczu, gdzie uczniowie uczestniczyli w pokazie udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym. W czerwcu podczas obchodów Dnia Dziecka w szkole, odbyło się spotkanie z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji na temat: "Bezpieczeństwo na drodze i nad wodą". Dzieci poznały zasady bezpiecznego spędzania wakacji, prawidłowego zachowania nad wodą, uczestniczyły w scenkach i ćwiczeniach praktycznych.

Zaobserwowaliśmy, że realizacja zadań wynikających z programu pozytywnie wpłynęła na poprawę bezpieczeństwa uczniów w naszej szkole. W wyniku podjętych działań nasza szkoła nabyła też prawa do posługiwania się prestiżowym certyfikatem „Akademii Bezpiecznego Puchatka”.

 

Warszawa, 18 września 2017 r.

Wystartowała IX edycja „Akademii Bezpiecznego Puchatka” – największego programu edukacyjnego o tematyce bezpieczeństwa skierowanego do uczniów I klas szkół podstawowych.  Zapraszamy szkoły z całej Polski do udziału w tym bezpłatnym programie.

Wraz z początkiem roku szkolnego, już po raz IX, wystartowała „Akademia Bezpiecznego Puchatka”. Ta znana i ceniona przez nauczycieli ogólnopolska akcja edukacyjna, skierowana jest do pierwszych klas szkół podstawowych. Jej celem jest pokazanie dzieciom jak, podczas codziennych aktywności, uniknąć zagrożeń i zadbać o swoje oraz kolegów bezpieczeństwo. Uczestnictwo szkół w programie jest w pełni bezpłatne. „Akademia Bezpiecznego Puchatka” realizowana jest we współpracy z Biurem Prewencji
i Biurem Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.
Patronem Honorowym jest Komendant Główny Policji.

 

Czytaj więcej: Akademia Bezpiecznego Puchatka