Warszawa, 7 października 2019 r.
Informacja
na temat potencjalnych zagrożeń związanych
ze stosowaniem elektronicznych papierosów
Na przestrzeni ostatnich lat pojawiły się nowe zagrożenia dla zdrowia publicznego, tzw. elektroniczne papierosy (e-papierosy). Są one postrzegane jako mniej szkodliwe, dlatego młodym ludziom wydają się szczególnie atrakcyjne.
E-papierosy oraz tytoń podgrzewany pozwalają ukryć nawyk palenia.
Tym samym eliminują istotny czynnik chroniący młodzież przed sięganiem
po papierosy, jakim jest strach przed wykryciem nałogu przez rodziców. Dlatego też w łatwy sposób otwierają furtkę do palenia papierosów w przyszłości.
Co to są e-papierosy?
Czytaj więcej: Potencjalne zagrożenia związane ze stosowaniem elektronicznych papierosów.
800 080 222
– rusza całodobowa bezpłatna infolinia
dla dzieci, młodzieży, rodziców i pedagogów
Już od dziś, 1 października 2019 r. działa nowa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci, młodzieży i ich opiekunów. Pod numerem telefonu 800 080 222 dzieci, młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników.
Pod bezpłatny numer telefonu będzie mogła zadzwonić każda młoda osoba mająca problemy
w domu, w szkole czy też w relacjach rówieśniczych. Jak pokazują statystyki młodzi ludzie coraz częściej zapadają na depresje i nerwice. Wielu z nich pada ofiarą przemocy i agresji – słownej
i fizycznej ze strony rówieśników i dorosłych, są coraz bardziej samotni, często nie mają z kim porozmawiać o swoich problemach. Dzięki nowej infolinii będą mogli skontaktować się
ze specjalistami z Fundacji 24 godziny na dobę i otrzymać fachowe wsparcie
w najtrudniejszych sytuacjach.
Dynamicznie rozwijający się świat, przemoc w internecie, zmiany społeczne, których
nie rozumieją nawet dorośli, mogą wydawać się przytłaczające dla młodych ludzi.
Wiele negatywnych zjawisk społecznych – cyberprzemoc, zaburzenia odżywiania, zażywanie substancji psychoaktywnych, samookaleczanie to całkiem realne problemy, które wymagają interwencji specjalisty. Konsultanci ITAKI są gotowi do świadczenia pomocy nawet
w najtrudniejszych sytuacjach. Każda osoba potrzebująca pomocy będzie mogła zgłosić się
po wsparcie.
W ramach działań infolinii pracownicy Fundacji świadczą również wsparcie osobom dorosłym, opiekunom i nauczycielom, którzy mają problemy z dorastającymi dziećmi.
Wszystkie działania są realizowane bezpłatnie i anonimowo. Specjaliści Fundacji ITAKA
to doświadczeni psychologowie, pedagodzy i prawnicy, którzy udzielają porad zarówno przez telefon, czat jak i e-mail. Pełen wykaz dyżurów można znaleźć na oficjalnej stronie projektu: www.liniadzieciom.pl
Nowy numer telefonu został uruchomiony na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej
ze środków z Narodowego Programu Zdrowia. Realizatorem części projektu na uruchomienie linii pomocowej jest Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, która wygrała konkurs ogłoszony przez ministerstwo edukacji. Więcej na temat wyników konkursu na stronie internetowej MEN.
Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej
W tym roku szkolnym Komenda Powiatowa Policji w Rawiczu rozesłała do dyrektorów szkół pismo z prośbą o poinformowanie rodziców uczniów o nowym rodzaju cyberzagrożenia, jakie pojawiło się w sieci. Chodzi o grę internetową „Momo Challenge”, kolejną odmianę wyzwań w stylu „Niebieskiego wieloryba”.
– Uczniowie doskonale się w tych tematach orientują. Nam przede wszystkich chodziło o to by wychowawcy podczas zebrań zapoznali z tą problematyką rodziców – mówi Beata Jarczewska, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Rawiczu.
Czym jest „Momo Challenge”? To forma gry, która rozprzestrzenia się za pośrednictwem mediów społecznościowych i komunikatorów w telefonach komórkowych. Gra zachęca do zapisania postaci „Momo”, czyli laleczki o makabrycznym wyglądzie, do swoich kontaktów. Dodanie gry do kontaktów daje aplikacji zezwolenie na zainfekowanie urządzenia użytkownika wirusem wydobywającym jego prywatne dane.
– Wówczas rozpoczyna się nękanie poprzez wysyłanie do nowego znajomego – czyli dziecka – wiadomości, zdjęć, filmów o charakterze psychodelicznym, zawierającym nieodpowiednie treści dla dzieci, groźby i polecenia. Próby wycofania się z kłopotliwej znajomości powodują napływanie wiadomości o charakterze szantażu i zastraszania na temat wyrządzenia krzywdy członkom rodzin – czytamy w piśmie rawickiej policji.
W ten sposób „Momo” zmuszą ofiarę wykonywania kolejnych zadań, nakłania do samookaleczeń a nawet samobójstw.
– Radzimy, by przekazując informację o grze „Momo Challenge” zaapelować do rodziców o zwrócenie większej uwagi na aktywność ich dzieci w sieci – proszą w piśmie do dyrektorów szkół policjanci.
To działanie profilaktyczne, jedno z wielu jakie w przypadku młodych ludzi podejmuje rawicka jednostka. Kab