Szkoła Podstawowa nr 1

im. Mikołaja Kopernika w Miliczu

 • 2019.jpg
 • 150721.jpg
 • 387884.jpg
 • 18057900_1354461951275918_5426587430439329007_n.jpg
 • 18058096_1354461944609252_3798690982858424436_n.jpg
 • 18156848_1354462047942575_7218699550326152952_n.jpg
 • 18157740_1354461954609251_5591189229331158939_n.jpg


 

Witam Was drodzy Czytelnicy!

Zastanawialiście się kiedyś nad tradycjami i symbolami świąt Bożego Narodzenia? Często w naszych domach w trakcie przygotowań robimy różne rzeczy, a tak naprawdę nie zastanawiamy się nad ich historią i znaczeniem. Czynimy to od pokoleń przekazując tym samym rodzinne tradycje.  Zapraszam Was do ciekawej lektury, w której znajdziecie odpowiedzi co oznaczają  symbole i tradycje nadchodzących świąt i dlaczego na stałe wpisały się nasze zwyczaje bożonarodzeniowe?

Jednym z najważniejszych symboli świąt Bożego Narodzenia jest żywa choinka ozdobiona bombkami i lampkami.  

Choinka, czyli drzewko iglaste (jodła, sosna czy świerk), ustawiane w okresie gwiazdkowym w domach, w miejscu pracy, na placach, ma stosunkowo krótką tradycję. Pierwsze wzmianki na jej temat pojawiły się dopiero na przełomie XVIII/XIX wieku.

Dlaczego ubieranie choinki na stałe wpisało się w klimat świąt Bożego Narodzenia? Źródeł należy szukać w księdze Izajasza 60,13: „Chwała Libanu do ciebie przyjdzie, jodła i bukszpan, i sosna społem, aby przyozdobić miejsce świętości mojej”.

Zwyczaj ubierania choinki przejęliśmy od sąsiadów – Niemców. Sosna staje się symbolem rajskiego drzewa poznania dobra i zła, oznacza życie, trwanie, płodność, zaś ozdoby oznaczają bogactwo darów ofiarowywanych Jezusowi w Betlejem.

Ozdoby choinkowe - kiedyś wieszano jabłka (życie), oraz świece (boskie światło), dziś są to substytuty – bombki i elektryczne światełka. Jeszcze pozostały łańcuchy, czyli wspomnienie węża – kusiciela…

Na czubku choinki koniecznie trzeba zawiesić gwiazdkę betlejemską. W czasach komunizmu, kiedy usiłowano zabrać świętom ich religijny wymiar, próbowano zastąpić je kolorowymi czubami, iglicami jak z Pałacu Kultury i Nauki.

Gwiazda betlejemska. Sygnałem do rozpoczęcia wieczerzy jest pojawienie się pierwszej gwiazdki. W domu ma o niej przypominać gwiazda betlejemska, czyli poinsecja. Roślina ta symbolizuje właśnie ową Gwiazdę Betlejemską, która doprowadziła do Jezusa trzech mędrców, a jej czerwony kolor - krew Chrystusa.

Jemioła - wieszana nad stołem wigilijnym jest symbolem życia i płodności, a całowanie się pod jemiołą wróży miłość i szczęście na lata. Nad wigilijnym stołem należy zawiesić ją przed kolacją, można też ozdobić nią wejście do domu.

Siano na Wigilię - umieszczone pod białym obrusem symbolizuje stajenkę, w której urodził się Jezus. Choć to pamiątka narodzin Chrystusa, zwyczaj ten ma pogańskie korzenie. Dawniej siano i zboże rozkładane na stołach i na podłodze, miały zapewniać domowi dostatek oraz dobre plony.

12 potraw wigilijnych.

Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, dlaczego na wigilijnym stole musi znaleźć się właśnie 12 dań? Ich liczba ma odpowiadać liczbie apostołów (wg tradycji chrześcijańskiej), lub - miesięcy (wg wierzeń ludowych). Liczba 12 była także symbolem luksusu, oznaczała bogactwo i dostatek. Swoje znaczenie mają także poszczególne wigilijne dania:

 • Owoce: jabłka to symbol miłości, zdrowia i pokoju. Suszone śliwki odpędzają złe moce, zapewniają długowieczność. Gruszki przedłużają życie, sprawiają, że pieniądze będą do nas napływać.
 • Mak jest symbolem płodności, jednocześnie nadzieją na spokojny sen, łączność z innym światem. Miał zapewnić ciszę, spokój, czystość, zmartwychwstanie, pociechę i zapomnienie.
 • Orzechy jedzone w trakcie wieczerzy wigilijnej, chronią przed bólem zębów. Natomiast potrawy z dodatkiem miodu, zapewniają przychylność sił nadprzyrodzonych.
 • Ziarna zbóż i wypieki mają zapewniać pomyślność w nadchodzącym roku. Samo zaś zboże uznawane jest za źródło życiodajnej mocy i plenności. Chleb to dobrobyt.
 • Kapusta - w wierzeniach ludowych przypisuje się temu warzywu wręcz życiodajną siłę, która sprawi, że po długiej zimie cała przyroda ponownie obudzi się do życia.
 • Ryby. Przypisuje się im przede wszystkim znaczenie religijne: w Wigilię przypominają o chrzcie, zmartwychwstaniu i nieśmiertelności oraz odradzaniu się życia.
 • Grzyby obowiązkowo musiały pojawić się na wigilijnym stole, np. smażone, panierowane w bułce tartej kapelusze. Zapewniały w nadchodzącym roku dostatek i zdrowie.

Drodzy Świetlicowcy

Temat tego tygodnia to podróż do "Świata bajek i baśni".

Świat baśni jest niezmiernie bogaty. To nie tylko świat Czerwonego Kapturka, Kopciuszka czy Śnieżki które znają wszystkie dzieci. Baśnie to znacznie coś więcej czyli opowieści o niezwykłych fantastycznych bohaterach i zdarzeniach, rozgrywających się w magicznym miejscu lub czasie, kończąca się dobrem nad złem .Jak wiecie w baśniach występują księżniczki, rycerze, skrzaty,  wróżki, czarownice i mówiące zwierzęta.

Na pewno w swoich zbiorach książkowych posiadacie ulubioną baśń lub bajkę.

Dlatego proponujemy świetną zabawę plastyczna polegającą na :

-zaprojektowaniu i wykonaniu ilustracji do ulubionej  baśni -techniką dowolną,

-namalowanie  ulubionej postaci z baśni,

-projektowanie okładki do ulubionej baśni,

-zakładka do książki .

Mamy również w grupie uczniów świetlicowych osoby, lubiące tworzyć komiks, dlatego dla Was, propozycją może być-  baśń w postaci komiksu.

Prace można wykonać używając;  kredki, farby, wydzieranka, plastelina oraz różnego struktury materiałowe, pomysły należą do Was.

Polecamy również do obejrzenia baśń

https://www.youtube.com/watch?v=Tyw86BlK7Pk

https://www.youtube.com/watch?v=YdbyBxIXPLg

ZAGADKI; do wspólnej zabawy  z rodzicem.

Malutki człowieczek z waszych bajeczek.........     

Śnieżną buzię ma i siedmiu krasnoludków ..........  

W chatce krasnoludków mieszka prześliczna królewna........

Dwa łasuchy, tym się szczycą że wygrały z czarownicą................     

Gdy potarł lampę zakurzoną od razu miał rzecz wymarzoną  .......

Jaka pani z dawnych bajek z miotłą się nigdy nie rozstaje..........      

Choć kłopoty z wilkiem miała wyszła z opresji zdrowa i cała.........       

Nos mu rósł gdy kłamał .........

Tylko cal wysokości miała ta dzieweczka . Dlatego też jej imię ....................

Jaka to dziewczynka ma roboty wiele. A na balu wielkim gubi pantofelek..........

Jakie imiona mają braciszek i siostrzyczka , którzy w lesie spotykają chatkę zrobioną z pierniczka..........

Pomocne odpowiedzi:

Kopciuszek, Baba Jaga, Królewna Śnieżka, Calineczka, Aladyn, Krasnoludek, Jaś i Małgosia, Pinokio, Czerwony Kapturek.

 Serdecznie Was pozdrawiamy i czekamy na przepiękne prace w waszym wykonaniu, które można  fotografować i  odesłać na adres mailowy:   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.     lub      Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.