„UKEMI JUDO – szkoła bezpiecznego upadania”

Prezentacja programu

(*program adresowany do dzieci z klas I-IV szkół podstawowych)

UKEMI JUDO–  szkoła bezpiecznego upadania to program pilotażowy realizowany przez Polski Związek Judo przy współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki oraz Europejską Unią Judo.

Program UKEMI – szkoła bezpiecznego upadania  powstał w wyniku obserwacji zachowań dzieci w szkołach podczas zajęć  wychowania fizycznego, podczas zabaw na przerwach i w różnych formach aktywności pozaszkolnej (gra w piłkę, jazda na rowerze, na wrotkach i deskorolkach itp.). Doskonale wiemy, że upadki są związane z każdą z tych form aktywności. Zadaniem programu UKEMI – szkoła bezpiecznego upadania jest to, by były to bezpieczne upadki.

Umiejętność bezpiecznego upadania jest wpisana w cały system szkolenia judo ale wiąże się również z wieloma dyscyplinami sportu uprawianymi przez dzieci - zespołowe gry sportowe, sporty zimowe, kolarstwo, wrotkarstwo, coraz modniejsze jeździectwo  no i oczywiście sporty walki.

Poprawne wykonywanie padów ma na celu ochronę ćwiczących przed kontuzjami związanymi z różnego rodzaju upadkami.

Cele programu:

1. Wychowawczo-edukacyjny – budowanie pewności siebie, odwagi, systematyczności, nauka umiejętności współpracy w grupie i szacunku dla innych.
  2. Wszechstronny  psychomotoryczny rozwój dzieci, przyzwyczajenie do ruchu, do zdrowego tryb życia i również ukierunkowanie agresji.
  3. Przyswojenie specyficznej wiedzy judo (UKEMI - pady), co umożliwia dzieciom uniknięcie urazów w czasie zabaw oraz innych sportów i w codziennym życiu.
  4. Zwiększanie zainteresowania judo jako sportem i w perspektywie pozyskanie najzdolniejszych dzieci do dalszego szkolenia.

Opis programu pilotażowego w 2017 roku – założenia organizacyjne i finansowe:

●   Program pilotażowy będzie realizowany w 6 szkołach podstawowych wybranych w porozumieniu z klubami judo. Zadaniem klubu będzie opieka merytoryczna i wsparcie organizacyjne działania programu w szkole na ich terenie. Zakładamy również, że kluby  będą maiły możliwość  utworzenia przy szkole sekcji judo i dalszego ukierunkowanego szkolenia w niej utalentowanych dzieci wyłonionych z programu UKEMI .

●   Program UKEMI – szkoła bezpiecznego upadania jest adresowany do dzieci z klas I – IV szkół podstawowych. Zajęcia w szkółkach będą prowadzone dla grupy 12 – 20 * dzieci w formie zajęć pozalekcyjnych 2 razy w tygodniu po 60 minut zajęć.

(* minimum projektowe to 12 dzieci)

Zakładamy, że w każdej szkole powstaną 2 grupy zajęciowe.

W programie pilotażowym przewidujemy realizację  12 tygodni zajęć czyli łącznie 24 godziny dla każdej grupy (odpowiednio 2 tygodnie x 2 zajęcia we wrześniu, 4 tygodnie x 2 zajęcia w październiku i w listopadzie i 2 tygodnie  x 2 zajęcia w grudniu). Udział dzieci w zajęciach jest dobrowolny i bezpłatny. W ramach programu dzieci otrzymują nieodpłatnie ubezpieczenie NNW a także koszulki treningowe (z logo projektu i ew. logo samorządu wspierającego projekt finansowo).

W programie zajęć UKEMI przewidzieliśmy organizację w każdej szkole mini – zawodów, które będą jednocześnie sprawdzianem nabytych przez dzieci umiejętności. Dzieci po zakończeniu szkolenia otrzymają dyplom ukończenia kursu UKEMI Judo oraz przystąpią do egzaminu na biały pas Judo – egzaminatorzy to licencjonowani PZ Judo trenerzy lokalnego klubu – opiekuna programu.

●   Zajęcia programu UKEMI poprowadzą nauczyciele WF z danej szkoły (po odpowiednim przeszkoleniu przez PZ Judo) albo trenerzy (instruktorzy) z lokalnego klubu judo.

Szkolenie nauczycieli  odbędzie się w ciągu weekendowej sesji  (10 godzin zajęć) i zakończonych  się egzaminem. Nauczyciele uzyskają tytuł trenera UKEMI Judo potwierdzony certyfikatem wydanym przez PZ Judo. Koszt szkolenia pokrywa PZ Judo w ramach dotacji MSiT.Uczestnicy szkolenia przyjeżdżają na koszt własny.

●   Szkoły, które przystąpią do programu UKEMI – szkoła bezpiecznego upadania, otrzymają na wyposażenie  komplet 40 mat puzzlowych (wymiary 1m/1m) oraz dwa materace gimnastyczne.

Sprzęt zostanie przekazany szkołom na zasadzie nieodpłatnego użyczenia (koszt zakupu sprzętu w części pokrywany jest przez PZ Judo w ramach dotacji z Ministerstwa Sportu i Turystyki a w części stanowi wkład własny/odpłatność szkoły lub lokalnego samorządu.

●  Finansowanie programu i zasady udziału szkół – Program UKEMI – szkoła bezpiecznego upadania  jest dofinansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz lokalny samorząd lub klub judo, które zdecydują się na realizację programu na swoim terenie.

PZ Judo jako ogólnopolski operator programu, w zależności do tego kto udziela lokalnie wsparcia programu, zawrze umowy na udział w programie bezpośrednio z klubami  (wówczas to one przekazują do PZ Judo wymagany wkład finansowy) lub samorządami (wówczas umowy zawieramy z samorządem).

●  Harmonogram realizacji programu

- do 30.08.2017 (na bieżąco we współpracy z biurem PZ Judo) – deklaracje klubów o przystąpieniu do programu (deklaracje pisemne, należy podać nazwę i adres szkoły, w której będą prowadzone zajęcia, dane osoby prowadzącej zajęcia, dane podmioty który będzie finansował wkład własny), rekrutacja szkół i nauczycieli,

- do 30.08.2017 (na bieżąco) – ustalenia z lokalnymi klubami/samorządami zasad dofinansowania wkładu własnego i zawarcie porozumień o współpracy z klubami i samorządami;

- do 10.09.2017 – szkolenie nauczycieli WF, którzy będą prowadzili zajęcia w szkołach (termin zostanie ustalony bezpośrednio z zainteresowanymi nauczycielami);

- 01. – 15.09.2017 – nabory dzieci w zgłoszonych szkołach (2 grupy ćwiczebne)

- 18. – 30.09.2017 – zajęcia UKEMI w szkłach (terminarz dla każdej grupy powinien być ustalany w porozumieniu z rodzicami);

- 01. - 31.10.2017 – zajęcia UKEMI

- 01. – 30.11.2017 – zajęcia UKEMI