Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /profiles/g/gi/gim/gimnazjummilicz/archiwum.sp1milicz.pl/images/ukraina.

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/ukraina

Kilka dni temu odwiedziła nas grupa uczniów ze swoimi nauczycielkami ze szkoły w Biłokrynicy koło Krzemiańca na Ukrainie. Przywitaliśmy gości 7 czerwca na dworcu we Wrocławiu, po czym udaliśmy się na obiad, a następnie do ZOO. Ogromne wrażenie wywarło na wszystkich wrocławskie Afrykarium.

Ze względu na to, że grupa ukraińska była zmęczona długą podróżą,

z ZOO wróciliśmy do Milicza, ażeby dać im możliwość dłuższego odpoczynku.

Już następnego dnia rano wyruszyliśmy w grupie mieszanej (7 uczniów z Ukrainy i dwie panie – Wiktoria i Mariana, a także 6 uczniów z naszej szkoły

z p. dyrektor Krystyną Piosik i p. Joanną Domańską) do Kowar i Karpacza. Pobyt młodych Ukraińców w Polsce był krótki, więc postanowiliśmy pokazać im zabytki Dolnego Śląska w „pigułce”, a konkretnie w miniaturze. Wszyscy byli zachwyceni przepięknymi i mistrzowsko wykonanymi miniaturami. Po obiedzie udaliśmy się do Karpacza, gdzie spędziliśmy popołudnie, zwiedzając najciekawsze miejsca, a w drodze powrotnej „obowiązkowo” McDonald`s.

Sobotę poświęciliśmy na Wrocław z Panoramą Racławicką, a po powrocie spacer po milickim parku i zwiedzanie pałacu (obecnie Technikum Leśne). Nasi goście mieszkali w internacie tej szkoły. Bliskość placu zabaw przy Chatce Puchatka była dla dzieciaków nie bez znaczenia. Wieczorami mogły tam dać upust emocjom.

Niedzielę spędziliśmy na wycieczce ścieżkami rowerowymi po Dolinie Baryczy z obowiązkową degustacją ryb w restauracji Grabownica. A po południu relaks w Milickiej Fali pod opieką p. Włodzimierza Świrkowicza. Goście przeszli też przez nasze miasto Ptasim Traktem, wypatrując ukrytych miejscami ptaszków.

Poniedziałek rozpoczął się wizytą u p. burmistrza, który przekazał gościom pamiątki m.in. koszulki i czapeczki z logo gminy Milicz. Następnie grupa z Ukrainy zwiedziła naszą szkołę i uczestniczyła w lekcjach j. polskiego prowadzonych przez p. Elżbietę Herl i p. Agnieszkę Kołodziejczyk-Ozgę. Po drugim śniadaniu natomiast młodzież z Ukrainy i naszej szkoły udała się spacerem nad zalew na ciekawe warsztaty w Centrum Bioróżnorodności i – oczywiście – degustację pierogów. W drodze powrotnej mogliśmy wejść do Muzeum Bombki. Wieczorem natomiast pojechaliśmy do szkółki

w Świętoszynie. Dołączyła do grupy p. wicedyrektor Renata Korzeniowska, która również angażowała się w organizację zajęć dla dzieci. Na miejscu zaopiekował się wszystkimi zastępca nadleśniczego p. Tomasz Kowalski, który przeprowadził zajęcia w szkółce. Po zajęciach smażyliśmy kiełbaski, a po zakończonym posiłku śpiewaliśmy wspólnie polskie piosenki. Odbył się „konkurs” wiedzy o lesie i wręczenie upominków gościom z Ukrainy. Prezenty ufundowało Nadleśnictwo Milicz. Uczniowie z Biłokrynicy otrzymali również drobne pamiątki od radnej p. Jadwigi Janczury.

Wtorek był dniem, w którym dzieci uczestniczyły w zajęciach sportowych w szkole i na basenie z p. Danutą Żołdak, na placu koło Chatki Puchatka z p. Kazimierzem Mellemem oraz w lekcjach informatyki z p. Wojciechem Wroną i historii z p. Tomaszem Nowakowskim. Po drugim śniadaniu natomiast braliśmy udział w warsztatach w Domu Drzewa w Wałkowej.

I w środę nadszedł czas pożegnania. Po lekcji j. francuskiego przeprowadzonej przez p. Edytę Stachowiak-Szyszkę odbyły się wzajemne podziękowania i wręczenie upominków. Goście - Wiktoria, Olena, Natalia, Sandra, Ania, Denis i Bohdan oraz panie Wiktoria i Mariana – otrzymali upominki, które ufundowali nauczyciele i firma Infomach i wielką torbę słodyczy od pracowników administracji i obsługi SP. Nasi uczniowie, którzy zaprzyjaźnili się z koleżankami i kolegami z Ukrainy i towarzyszyli im podczas zajęć i wycieczek, również otrzymali pamiątki od nich. „Ekipa” reprezentująca naszą społeczność uczniowską to: Małgosia Gruszewska (niekwestionowana osobowość dla ukraińskich gości), Oliwia Klepka, Wiktoria Kukfisz, Oliwia Ochman, Kamila Jasińska, Zosia Kaczorowska i Krzyś Usak. W wycieczce do Kowar uczestniczyła również Paulina Okniańska.

Wizyta pozostawiła niezatarte wspomnienia po obu stronach.

Jesienią wybieramy się z rewizytą.

Całe dzieło czerwcowej wymiany mogło się zrealizować dzięki inicjatywie i zaangażowaniu p. dyrektor Krystyny Piosik, p. Joanny Domańskiej, p. wicedyrektor Renaty Korzeniowskiej, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi, uczniów, no i oczywiście licznych sponsorów, wśród których znaleźli się:

- pp. Karol i Marcin Chylińscy

- BS Milicz

- Nadleśnictwo Milicz

- p. Tomasz Kowalski

- p. Barbara Wąsik Kancelaria Notarialna

- p. JacekTarczyński Tarczyński SA

- p. Henryk Jezierski „Infomach”

- Gmina Milicz

- p. Jadwiga Janczura

- dyrektor Technikum Leśnego p. Justyna Żarczyńska i pracownicy szkoły

oraz internatu