15 czerwca 2018 roku uczennica naszej szkoły – Karolina Kowalska wraz z dyrektorem szkoły – Krystyną Piosik , nauczycielką języka polskiego – Magdaleną Wachowiak i wychowawcą - Romanem Borutą, a także z rodzicami – Dorotą i Tomaszem Kowalskimi wzięła udział w uroczystości wręczenia książki pt. „Młodzież jakiej nie znacie. Wzory osobowe godne naśladowania”, w której została opisana jako „Wzór osobowy aktywności poznawczej”.
Gala odbyła się w gmachu Senatu RP, w sali im. Władysława Raczkiewicza.
„Młodzież jakiej nie znacie. Wzory osobowe godne naśladowania” – pod takim hasłem odbyła się już trzecia edycja ogólnopolskiego konkursu na pracę pisemną promującą dobre wzorce osobowe młodzieży zorganizowanego przez Katedrę Dydaktyki i Edukacji Szkolnej z Instytutu Pedagogiki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II pod patronatem prof. dr hab. Krystyny Chałas. Celem konkursu było opisanie biografii ucznia, który poprzez realizację swoich pasji, postawę oraz podejmowane inicjatywy w środowisku szkolnym i lokalnym stanowi wzór godny naśladowania. W dzisiejszych czasach bowiem ważne jest, aby pokazywać dobre wartości, aby młodzi ludzie nabrali wrażliwości, byli otwarci na dobro, na piękno, na drugiego człowieka.
Spośród 187 prac konkursowych nadesłanych z różnych regionów Polski do druku zakwalifikowało się 25 opisów sylwetek młodych ludzi. Wśród nich znalazł się szkic „Karolina Kowalska – dziewczyna, dla której nauka to przyjemność” prezentujący biografię uczennicy III klasy gimnazjum. Autorką pracy jest Magdalena Wachowiak, a współautorami Krystyna Piosik i Roman Boruta. Swoją pomocą służyła też mama Karoliny – Dorota Kowalska. W w/w biografii można znaleźć informację o dzieciństwie Karoliny, okresie szkoły podstawowej i gimnazjum, a także przeczytać o wartościach, które przyświecają Karolinie, o wytrwałości w rozwijaniu swoich pasji i zainteresowań, o sukcesach, o czynieniu przez nią dobra. Dowiemy się też, co sądzi o niej wychowawca i koledzy z jej klasy.
Uroczystość w Senacie RP prowadziła prof. Krystyna Chałas, a towarzyszyli jej znamienici goście, wśród nich m.in. senator prof. Kazimierz Wiatr, senator Łukasz Mikołajczyk, ksiądz dr hab. Adam Maj z KUL-u.
Autorzy prac i uczniowie otrzymali pamiątkowe statuetki, egzemplarze książki „Młodzież jakiej nie znacie. Wzory osobowe godne naśladowania”, a także podziękowania.
Niespodzianką dla wszystkich zebranych była późniejsza wizyta w Pałacu Prezydenckim. Gościła nas tam Pani Prezydentowa – Agata Kornhauser – Duda. Pierwsza Dama zauważyła, że konkurs, w którym wzięliśmy udział , jest bardzo potrzebną inicjatywą, ponieważ promuje wspaniałe postawy, a także zaangażowanie w różne dziedziny życia. Zwracając się do młodych ludzi podkreśliła, że są oni wzorami do naśladowania, że choć mają różne sukcesy na swoim koncie, to łączy ich podobna hierarchia wartości, gotowość niesienia pomocy i pełne zaangażowanie w podjęte działania. Podziękowała tez nauczycielom – autorom biografii za ich trud w stworzeniu wyjątkowych historii swoich podopiecznych. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Pierwsza Dama emanowała ciepłem i życzliwością i z wielkim zainteresowaniem wysłuchała relacji zarówno organizatorki konkursu – pani prof. Krystyny Chałas na temat jego idei, a także wypowiedzi samych uczniów i ich pedagogów.