REGULAMIN
REGIONALNEGO KONKURSU O DOLINIE BARYCZY
EDYCJA XXI
„POZNAJĘ i GRAM w DOLINĘ BARYCZY”
w ramach Wyjątkowych Inicjatyw Edukacyjnych 2018 (WIE II edycja)
Organizator konkursu: Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji Ekologicznej „Dolina Baryczy”
Koordynator WIE Stowarzyszeniem „Partnerstwo dla Doliny Baryczy”
Współpraca: Nadleśnictwo w Żmigrodzie
Partnerzy: Bank Spółdzielczy w Miliczu, Gmina Milicz,
Celem KONKURSU jest podnoszenie świadomości ekologicznej wśród uczniów szkół podstawowych i szkół ponadgimnazjalnych, pobudzanie zainteresowań dotyczących miejsca zamieszkania w tym dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego naszego regionu. Realizacja projektu sprzyja integracji nauczycieli różnych przedmiotów oraz uczniów szkół podstawowych, szkół ponadgimnazjalnych.
Adresatami zadania są: uczniowie szkół podstawowych ( kl IV-VII), gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z regionu Doliny Baryczy (gmina Milicz, Krośnice, Cieszków, Żmigród, Twardogóra, Odolanów, Przygodzice, Sośnie) oraz ze szkół spoza obszaru uczestniczących w PROGRAMIE Edukacja dla Doliny Baryczy
Konkurs służy poznawaniu i promocji regionu, jako miejsca edukacji ekologicznej
z wykorzystaniem walorów kulturowych regionu Doliny Baryczy.
Prace konkursowe należy przygotować z wykorzystaniem portalu edukacyjnego www.edukacja.barycz.pl
Prace mogą być wykonane indywidualnie lub przez max 2-osobowe zespoły
- Prace konkursowe w kategoriach:
Uczniowie Kl IV-VI – opracowanie edukacyjnej ścieżki tematycznej ( przyrodniczej, historycznej, turystycznej itp.) w pobliżu szkoły .
Prace można wykonać w wersji:
I wersja – rysunkowa – przebieg ścieżki narysowany na planszy (dowolna wielkość) - na portalu należy zamieścić zdjęcie lub skan pracy
II wersja – elektroniczna - z wykorzystaniem aplikacji na portalu www.edukacja.barycz.pl - Szlaki edukacyjne w Dolinie Baryczy (generator ścieżek)
Autor/autorzy ścieżki muszą opracować :
Do zamieszczenia na portalu www.edukacja.barycz.pl, jako załączniki -w zakładce Baza wiedzy/WIE
- Przebieg ścieżki w terenie w oparciu o własne obserwacje
- Opisy poszczególnych przystanków na ścieżce np. jakie ciekawe obiekty (przyrodnicze, historyczne) znajdują się w danym miejscu, legendy, historie lub postacie historyczne związane są z tym miejscem i inne ciekawe informacje
- Należy załączyć rysunki, zdjęcia ciekawych miejsc na trasie ścieżki, własne teksty dotyczące danej ścieżki, mogą być zdjęcia dokumentujące waszą pracę w terenie przy opracowaniu ścieżki
UWAGA! w przypadku wybrania II wersji – należy opracować przebieg ścieżki i opis przystanków w zasobie – ścieżka edukacyjna_ wysłać do zatwierdzenia i dopiero wtedy przekleić link jako załącznik do swojej pracy konkursowej w Bazie Wiedzy/ WIE
UWAGA! Instrukcja dotycząca zamieszczania opracowanej ścieżki zostanie zamieszczona na portalu, będzie również wysłana do szkół, które zadeklarują udział - do nauczyciela koordynatora szkolnego (zgodnie z kartą zgłoszenia)
Uczniowie Kl VII, gimnazjum, szkół ponadgimnazjalnych – opracowanie gry planszowej dotyczącej Doliny Baryczy z wykorzystaniem generatora gier.
Autor/autorzy gry muszą ponadto opracować:
Do zamieszczenia na portalu www.edukacja.barycz.pl, w zakładce Baza wiedzy/WIE
- Koncepcję gry jako jednolitego tekstu (word lub PDF) np: jaka jest tematyka gry, do kogo skierowana, ilość pól na planszy, ilość pół z pytaniami, punktacja- jaki sposób przyznawania punktów itp.
- Pytania wraz z kluczem odpowiedzi (wraz z punktacją)- jako jednolity tekst ( word lub PDF)
- Projekt graficzny gry (powinien nawiązywać do tematyki gry tj. może to być mapa lub zdjęcie np. ptaka, owada, lasu itp., lub zdjęcie lub skan rysunku wykonanego ręcznie lub za pomocą programów graficznych, itp.)
Opracowaną grę należy zamieścić za pomocą generatora gier na portalu
Gra powinna być skierowana do rówieśniczej grupy wiekowej
Podkład pod planszę gry może być narysowany lub może być wykorzystane zdjęcie (dokument jpg)
Gra planszowa wykonana w oparciu o generator gier na portalu edukacyjnym powinna być powiązany z materiałami zamieszczonymi w bazie wiedzy/ WIE
Przy opracowywaniu prac konkursowych można skorzystać z materiałów i rysunków na portalu www.edukacja.barycz.pl oraz własnych rysunków, tekstów i zdjęć.
UWAGA! Instrukcja dotycząca zamieszczania opracowanej gry zostanie zamieszczona na portalu, będzie również wysłana do szkół, które zadeklarują udział - do nauczyciela koordynatora szkolnego (zgodnie z kartą zgłoszenia)
Przykładowa gra zamieszczona jest na portalu w strefie gry i zabawy: http://edukacja.barycz.pl/zasoby/?p=102&g_typ=3&g_id=2
Praca konkursowa powinna zachęcać do poznawania Waszego miejsca zamieszkania; miejscowości, gminy w Dolinie Baryczy. Warto zwrócić uwagę na ciekawostki przyrodnicze, zabytki lub postaci historyczne, które wyróżniają waszą miejscowość, pokazać to co jest wyjątkowe w naszym regionie.
2 ) Komisja konkursowa powołana przez organizatora w konsultacji z koordynatorem WIE, będzie składała się z ekspertów w zakresie promocji, edukacji przyrodniczej i regionalnej
Kryteria oceny:
- samodzielność wykonania pracy (własne rysunki, zdjęcia, teksty itp.)
- szata graficzna (rysunki, zdjęcia, grafika)
- logika (przejrzystość, jasność i zrozumiałość dla uczestników)
- jakość/ w tym podanie źródeł informacji
- ciekawa forma pracy
- Przebieg konkursu:
I etap – zaproszenie do udziału – mailem do szkół DB – wysłanie regulaminu konkursu do 7 lutego 2018 r
II etap- zgłoszenie szkół – karty zgłoszenia (w załączeniu) od szkół zainteresowanych udziałem w konkursie najpóźniej do 23 lutego 2018r.
UWAGA! W związku z tym, iż formuła konkursu jest nowatorska, zaplanowano na początku marca spotkanie dla opiekunów uczniów w celu omówienia zasad i wyjaśnienia ewentualnych pytań.
III etap- przygotowywanie prac konkursowych w szkołach pod opieką nauczycieli- etap szkolny- komisje szkolne- wybranie max. 2 najlepszych prac z danej kategorii wiekowej i zamieszczenie przez opiekuna ucznia wraz z uczniem na portalu www.edukacja.barycz.pl do 20 kwietnia 2018
IV etap – ocena prac konkursowych przez powołaną ekspercką komisję - przedstawiciele partnerów, osoby zajmujące się promocją, opracowywaniem materiałów promocyjnych w terminie do 10 maja 2018r.
Do 15 maja wyniki konkursu zostaną umieszczone na portalu www.edukacja.barycz.pl.
W dniu 15 czerwca zaplanowano wyjazd edukacyjny do Centrum Edukacji Ekologicznej Nadleśnictwa Żmigród- LKP "Lasy Doliny Baryczy", który będzie połączony z podsumowaniem konkursu wręczeniem dyplomów, nagród dla uczniów.
Podziękowania dla opiekunów uczniów i komisji konkursowej podczas IV Forum Edukacyjnego (we wrześniu 2018)
Dla laureatów przewidziano nagrody: pomoce edukacyjne o regionie Dolina Baryczy i sprzęt turystyczny.
ZAPRASZAMY! Zespół Organizacyjny Konkursu:
Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji Ekologicznej „Dolina Baryczy’ - nauczyciele przyrodnicy i historycy. Informacji udziela: Zofia Pietryka tel. 606 316 128 lub 698 469 574
WAŻNE!
Przy zamieszczaniu na portalu zasobu w bazie Wiedzy/WIE należy zamieścić :
Krótki opis dotyczący pracy (krótkie uzasadnienie dlaczego autor/autorzy wykonali taką pracę, czego dotyczy ,jakich miejsc, dlaczego warto odwiedzić ścieżkę lub zagrać w grę itp.
Metryczka
1.Tytuł pracy:
2. Szkoła:
3. Imię i nazwisko nauczyciela - opiekuna ucznia/uczniów:
Imię i nazwisko autora/ autorów pracy : | Jakie zadania wykonywał przy pracy konkursowej? |
4. Źródła materiałów wykorzystanych przy pracy:
5. Czy w pracy zostały wykorzystane własne materiały ( zdjęcia, rysunki, teksty itp.)? Jeżeli tak to jakie?