I Milicki Festiwal  Kolęd i Pastorałek już za nami. W niedzielę 07 stycznia 2018 r. Jury Festiwalu miało trudny orzech do zgryzienia, a to za sprawą bardzo dużej ilości uczestników, którzy zaprezentowali wysoki poziom artystyczny.

Uczestników festiwalu, gości oraz publiczność  powitały dyrektor Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Miliczu Krystyna Piosik oraz wicedyrektor Aneta Florkowska – Sip, które podkreśliły, że utwory kolędowe, zarówno słowa jak i melodie są ważnym działem twórczości polskiej i na trwałe są wpisane w nasze dziedzictwo naodowe.

Wśród gości obecni byli Burmistrz Gminy Milicz Piotr Lech, ks. Zbigniew Słobodecki, Starosta Powiatu Milickiego p. Krzysztof Osmelak, pan wice burmistrz Sławomir Strzelecki, Dyrektor Ośrodka Kultury w Miliczu pani Sylwia Szydłowska – Małecka, Radni Gminy Milicz na czele z Przewodniczącą Rady Miejskiej w Miliczu – p. Halina Smolińska, Prezes Milickiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych w Miliczu  – p. Alicja Szatkowska, dyrektorzy gminnych i powiatowych placówek oświatowych, radni powiaqtu milickiego, Stanisław Szocik,   państwo Maria i Jerzy Pawłowicz z Zakładu Drzewnego w Sułowie, Nadleśniczy z Nadlśnictwa Milicz p. Janusz Łabuda, przedstawiciele prasy lokalnej: „Głosu Milicza”,telewizji TVPM-pan Tomasz Pawlak. Patronat nad naszym Festiwalem objął arcybiskup Józef Kupny.

Oficjalnie I Milicki Festiwal  Kolęd i Pastorałek otworzyli: Burmistrz Gminy Milicz –

p. Piotr Lech, Ks. Proboszcz – Zbigniew Słobodecki oraz Prezes Dolnośląskiego Towarzystwa Muzycznego we Wrocławiu – p. Maria Zawartko. Na wstępie wszyscy razem odśpiewali kolędę „Przybieżeli do Betlejem”.

I Milicki Festiwal Kolęd i Pastorałek oceniało jury w składzie:

- Przewodnicząca – Prezes Dolnośląskiego Towarzystwa Muzycznego we Wrocławiu –Maria Zawartko

- Tadeusz Melka – Dolnośląskie Towarzystwo Muzyczne we Wrocławiu.

-Renata Piecyk - Dolnośląskie Towarzystwo Muzyczne Wrocław.

Komisja oceniała poczucie rytmu, intonację, dykcję, wrażenie artystyczne.

Jury miało wiele pracy, gdyż wszystkich uczestników zapisanych na Festiwal było łącznie 405  (łącznie z zespołami i chórami) w tym 62 solistów.                                      Konferansjerką festiwalu była – Julia Janczura –  Absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i muzyki rozrywkowej.                                                                                                                                                       Obsługę medialną prowadził p. Tomasz Pawlak z TVPM fotografowania podjęła się absolwentka milickiego gimnazjum Nikola Penconek, którą dzielnie wspierała  uczennica klasy III b Wiktroia Buszyńska.  Akustykami byli Gabriel Franas i Maciej Bugajny z Ośrodka  Kultury w Miliczu. Obsługę multimedialną przygotowała p. Agnieszka Pietrzak, a poprowadził p. Wojciech Wrona wraz z uczniami klasy III c: Szymonem Kanakiem oraz Sebastianem Trybusem. Scenografię festiwalu: choinki z lampkami,  bałwanki, sople wiszące nad sceną oraz choinki ze śnieżynek przygotowały p. A. Pietrzak oraz K. Józefiak.

Występy rozpoczęła najmłodsza grupa wiekowa, czyli przedszkolaki w wieku od 3 do 6 lat oraz zespoły przedszkolne. Po maluszkach przed publicznością zaprezentowali się uczniowie szkół podstawowych podzieleni na dwie kategorie: klasy I – III oraz IV-VII.   W kolejnych kategoriach zaprezentowali się uczniowie gimnazjum, szkół ponadgimnazjalnych, duety, zespoły wokalne oraz wokalno-instrumentalne i chóry. W czasie burzliwych obrad jury gościnie dla wszystkich wystąpiła pani Joanna Zdobylak, która wykonała kilka kolęd i pastorałek. Uczestnicy festiwalu otrzymali dyplomy za udział (przygotowane przez p. Natalię Loret – Wiernasz) oraz pięknie zapakowane  przez p. Katarzynę Józefiak upominki. Laureaci otrzymali dyplomy, piękne puchary i nagrody rzeczowe. Dyplomy i nagrody rzeczowe wręczono także wielu uczestnikom, którym jury przyznało wyróżnienia. Wśród nagród rzeczowych były: powerbanki, pamięć zewnętrzna, słuchawki bezprzewodowe, głośniki, pendrivy oraz paczki ufundowane przez firmę Tarczyński.  Na wszystkich wykonawców i gości czekały także kanapki, herbata, słodycze, owoce i ciasto przygotowane przez pracowników i rodziców uczniów SP1 w Miliczu oraz piekarnie Familijna z Kuźnicy Cieszyckiej, Piekarnię w Gądkowicach i Piekarnię w Krośnicach. W festiwalu uczestniczyło ponad tysiąc osób - wykonawców oraz widzów.

Przyznano także nagrodę specjalną GRAND PRIX Festiwalu, ufundowaną przez Firmę Art - Zbyt, dla najlepszego uczestnika.                                                                                                                          Nadmienić należy również, że I Milicki Festiwal Kolęd i Pastorałek zorganizowany został przez Szkołę Podstawową nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Miliczu i Parafię pw. św. Andrzeja Boboli w Miliczu  przy współpracy Gminy Milicz , Ośrodka Kultury w Miliczu i Stowarzyszenia na Rzecz Ekologii Humanistycznej Ekos .

Podczas podsumowania przewodnicząca jury p. Maria Zawartko podkreśliła wysoki poziom występów uczestników Festiwalu oraz pogratulowała organizatorom wysokiej sprawności organizacyjne Festiwalu

Pani Dyrektor Krystyna Piosik pogratulowała laureatom festiwalu wspaniałych występów, podziękowała publiczności, wszystkim uczniom, nauczycielom, pracownikom szkoły oraz rodzicom za zaangażowanie i pomoc przy organizacji I Milickiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek. Na koniec wszyscy laureaci festiwalu wraz z opiekunami, jury,  organizatorami zrobili wspólne rodzinne zdjęcie.

LISTA LAUREATÓW FESTIWALU