W czwartek 7 grudnia nasza drużyna w składzie: Marysia Wilgosz, Wiktoria Rogowiec, Oliwia Ochman, Gabrysia Stokłosa i Dawid Karpiński wzięła udział w finale ogólnopolskiego konkursu Upcyclingowy Zawrót Głowy, który był połączony z wyjątkowym pokazem mody recyklingowej. Organizatorem konkursu była Fundacja Razem, Szkoła Podstawowa Kornelówka w Łodzi oraz Fundacja Kolorowa. Gala finałowa odbyła się w Centrum Promocji Mody przy Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.
Już po raz trzeci uczniowie z całego kraju mieli możliwość uczestnictwa w rywalizacji, której podstawowym celem było pobudzenie kreatywnego myślenia. Upcyclingowy Zawrót Głowy jest konkursem, którego podstawowym celem jest pokazanie jak ekologicznie, prosto i niedrogo zmieniać i upiększać swoje otoczenie, to niezastąpiona satysfakcja płynąca z wymyślania, kombinowania i tworzenia z rzeczy już istniejących czegoś zupełnie nowego. Wystarczy pomysł i wyobraźnia, aby z rzeczy nieprzydatnych stworzyć coś nowego i niepowtarzalnego, nadając w ten sposób przedmiotom drugie życie i dbając przy tym o środowisko.
Projekt odbył się pod patronatem: Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Środowiska, Łódzkiego Kuratora Oświaty, Podkarpackiego Kuratora Oświaty, Kieleckiego Kuratora Oświaty, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Łodzi oraz Polskiego Stowarzyszenia Kreatywności.
Uczestników konkursu i przybyłych gości przywitała dziennikarka prasowa i prezenterka telewizyjna Joanna Zawisza. Po otwarciu gali zespoły zostały podzielone na 2 grupy. Pierwsza grupa prezentowała scenki finałowe natomiast druga grupa w tym nasza szkoła wzięła udział w warsztatach kreatywnych, tematycznie związanych z recyklingiem: Joanna Misztela projektantka mody i pasjonatka kulinariów poprowadziła warsztaty z recyklingu kulinarnego, Tomasz Gąsiennica – Józkowy kreatywny stylista i wykładowca modowy stworzył z uczestnikami warsztatów stroje karnawałowe z materiałów recyklingowych i krótko opowiedział o historii recyklingu w modzie, Krzysztof Robert Kalinowski poprowadził zajęcia filmowo fotograficzne o recyklingu w obrazie. Nasi uczniowie trafili na warsztaty pt. „Drukujemy Marzenia” gdzie poznawali tajniki druku 3D, warsztaty poprowadziła Joanna Zięba oraz Arkadiusz Potasiak.
Jednak najważniejsza część naszego wyjazdu do Łodzi czyli prezentacja scenki finałowej z wykorzystaniem wcześniej przygotowanego użytkowego przedmiotu upcyclingowego ( eliminacyjny etap konkursu) przypadła na godziny popołudniowe, wówczas grupy warsztatowe udały się na prezentację scenek, a grupy które swój występ miały już za sobą powędrowały na warsztaty. Przed samym występem emocje sięgały zenitu, a stres pozytywnie motywował naszych uczniów. W końcu nadeszła długo oczekiwana chwila Marysia, Oliwia, Wiktoria, Gabrysia i Dawid pewnie wkroczyli na scenę i w towarzystwie biało czerwonych świateł i melodii utworu Camili Cabello „Havana” brawurowo zaprezentowali musicalową scenkę. Po występie nasi gimnazjaliści otrzymali gromkie brawa. Bardzo miłym akcentem, były gratulacje jeszcze przed ogłoszeniem wyników od jednego z jurorów pana Sławomira Suleja aktora Teatru Polskiego w Łodzi, znanego między innymi z filmów: Kac Wawa, Pitbull czy Faceci do wzięcia, który był pod ogromnym wrażeniem naszego występu.
Nadszedł moment, na który wszyscy czekali z niecierpliwością ogłoszenie werdyktu jury. Słowa wypowiedziane przez jurorkę Panią Monikę Just superwizora treningu twórczości Polskiego Stowarzyszenia Kreatywności „ pierwsze miejsce Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Miliczu” wywołały w szeregach naszych uczniów ogromną radość !
Było to docenienie ogromnej pracy jaką nasi uczniowie włożyli w stworzenie użytkowego przedmiotu upcyclingowego, przygotowanie filmu oraz scenki finałowej.
Wielkie słowa uznania i ogromne gratulacje dla całego zespołu ! J