Podczas uroczystego apelu z okazji Dnia Edukacji Narodowej, który odbył się 14 października 2019r.w Szkole Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Miliczu pożegnaliśmy wolontariusza pochodzącego z Hiszpanii, Yssela Tarifa Torressa, z którym mieliśmy możliwość współdziałać przez ostatni rok, dzięki współpracy z Fundacją Mobilni Polacy w Miliczu. W ramach tej współpracy uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Miliczu mieli okazję doskonalić nie tylko znajomość języka angielskiego i francuskiego, ale także uczestniczyli w dodatkowych zajęciach z języka hiszpańskiego. Podczas spotkań z wolontariuszem uczniowie poznali również kulturę i obyczaje Hiszpanii. Żywy kontakt z wolontariuszem znacząco przyczynił się do wzrostu motywacji uczniów do nauki języków obcych. Zajęcia prowadzone przez wolontariusza okazały się ciekawe dla uczniów i obfitowały w różnorodne gry i zabawy językowe. Dla uczniów i nauczycieli było to wyjątkowe doświadczenie.
Również nasz Wolontariusz Yssel wzbogacił swój warsztat pracy, poznał system szkolnictwa w Polsce, obyczaje, kulturę , krajobraz i język polski.
A oto jak sam Yssel wypowiada się na temat swojego pobytu i wolontariatu, który odbył w naszej szkole:
„ Rok temu, kiedy przybyłem do Polski byłem nieco zmieszany i zaskoczony jak wszystko jest inne i nowe. Tak, oczywiście , było mnóstwo wspólnych elementów ( oba kraje, Hiszpania i Polska są krajami europejskimi). Całość była taka sama, ale szczegóły sprawiały, że wszystko było jednak inne. Na szczęście, po kilku tygodniach już się zaaklimatyzowałem i mogłem „obrać polską drogę” , za co dziękuję moim mentorom i nauczycielom w szkole. Jestem wdzięczny za ich pomoc. W klasie moją pierwszą barierą była komunikacja. Skupiałem się zatem na rozwinięciu moich zdolności komunikacyjnych i konwersacjach, aby poprowadzić zajęcia. Jednakże, bariera językowa sprawiała, że komunikacja była niemożliwa, aby móc komunikować się w klasach początkujących z języka angielskiego i francuskiego. Wtedy czułem się niepewnie, jakbym nie posiadał odpowiedniej wiedzy. Zatem zacząłem obserwować starannie klasy, robiąc notatki ,szukając znaczenia polskich słów w telefonie ….gdyż nie byłem w stanie samodzielnie się komunikować z uczniami , musiałem zatem znaleźć inny sposób komunikowania się z nimi. Stworzyłem proste gry, aby poćwiczyć w języku obcym liczby, ćwiczenia pisemne, starając się być pożytecznym w taki właśnie sposób. Teraz jestem bardziej świadomy różnych komponentów procesu nauczania, ewaluacji i postrzegania rzeczy, które wziąłem pod uwagę. Podsumowując, mój czas, który tutaj spędziłem był wzbogacający i inspirujący. Nauczyłem się kochać i rozumieć kulturę jakże inną od mojej. Mogłem również rozwinąć moje sposoby nauczania języków.”
Jeszcze raz dziękujemy Ysselowi za jego zaangażowanie i współpracę, życząc mu dalszych sukcesów.
Good Luck Yssel!!!
{gallery}2019/wolontariusz{/gallery}