Dnia 24.09.2018r. uczniowie klas III gimnazjum (IIIB, C, F) wraz z wychowawcami i organizatorką wycieczki – p. Joanną Domańską uczestniczyli w wycieczce do Oświęcimia i Brzezinki. Celem wyprawy było zwiedzenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i poznanie martyrologii narodu polskiego i żydowskiego oraz innych narodów podczas II Wojny Światowej.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od bramy z napisem „Arbeit Macht Frei”, który należy tłumaczyć „Praca Czyni Wolnym”. Jednak osadzonym w obozie więźniom mordercza praca, na jaką zostali oni skazani, nie przyniosła wolności, a tylko szybką śmierć. Następnie przeszliśmy do bloków obozowych. Zobaczyliśmy sale poświęcone dzieciom, dorosłym, głodowi w obozie. Widzieliśmy też liczne fotografie ludzi w różnym wieku i różnej sytuacji, którzy zginęli w Oświęcimiu. Za ogromnymi szybami piętrzyły się też przedmioty codziennego użytku, które zabierano więźniom, gdy tylko przywieziono ich transportem do obozu. Były to m.in. buty, torby podróżne, protezy, garnki, szczotki do włosów, pędzle do golenia. Aby oddać hołd poległym, udaliśmy się pod Ścianę Śmierci, gdzie dokonywano egzekucji więźniów. Tam zapaliliśmy znicze.
Przerażające wrażenie wywarł na nas pobyt w pomieszczeniu, gdzie znajdowało się krematorium i komora gazowa. Przewodnicy dokładnie opowiedzieli nam, co się działo z więźniami po przyjeździe do obozu, jak wyglądała ich selekcja oraz życie obozowe.
Po zwiedzeniu muzeum w Oświęcimiu udaliśmy się do drugiej części obozu Auschwitz - Birkenau II, który był miejscem masowej zagłady. Tam widzieliśmy rampę kolejową, na którą przyjeżdżały pociągi przywożące więźniów z całej Europy. To tam esesmani decydowali o śmierci bądź tymczasowym życiu tysięcy ludzi. Na terenie obozu mieliśmy też okazję zobaczyć baraki mieszkalne oraz ruiny krematorium. Poznaliśmy warunki, w jakich musieli żyć więźniowie, a codziennie narażeni byli na zimno, choroby, głód…
Kierownik naszej wycieczki – p. Joanna Domańska co roku organizuje wycieczkę do Oświęcimia dla starszych klas gimnazjalnych, a teraz i szkoły podstawowej. Twierdzi bowiem, że każdy powinien zobaczyć to miejsce i uświadomić sobie ogrom tamtejszego ludobójstwa. Aż trudno uwierzyć, jak zaznaczyła w „Medialionach” Zofia Nałkowska, że to „ludzie ludziom zgotowali ten los”.